Podařilo se mi zalétat další přírustek do bohaté rodiny Foxů. Jedná se o model z produkce JR Models.
Jeho technické parametry jsou : Rozpětí 2780 mm, délka 1380 mm, plošné zatížení 58g/dm2, pohon AXI 4120/18, baterie 4xLiPol 3000 mAh , vrtule Aeronaut 14/10, kužel rozteč 60 mm, regulátor Jeti Spin 66, serva ( výškovka HS82MG, směrovka HS82MG, křidélka 2xHS322 ), letová hmotnost 3380g. Stavebnice JR Models. Letadlo má výborné letové vlastnosti a dokáže letět krokem. I při velmi nízké rychlosti je naprosto stabilní. Vzhledem k motoru, který jsem použil, protože jsem ho měl, je letadlo silně přemotorované a stoupá pod ůhlem větším než 45°. Všechny tyto vlastnosti usnadňují start z ruky. S letadlem nemusíte běhat ani ho nijak razantně házet. Pro bezmotorovou akrobacii by to chtělo letadlo naložit (zatížit), protože vzhledem k velké ploše křídel rychle ztrácí rychlost a má malou kinetickou energii. To je ovšem vyváženo již zmíněným chováním při malých rychlostech. Při stavbě jsem provedl několik úprav. Nejprve jsem instaloval motor Dualsky XM4260CA-4. Pro uvedený motor, který má průměr 42mm, jsem musel posunout motorovou přepážku asi o 15mm do trupu a tím zkrátit přední část trupu. Výrobce počítá s použitím motorů kolem 150g do růměru 35mm. Jenže po prvních letech a měření s nabitými bateriemi jsem zjistil že na maximum je odběr kolem 70A a otáčky kolem 11 000 ot/min. U vrtule kterou jsem s motorem Dualsky použil (11/6) uvádějí max otáčky 13 000 ale při 11 000 ot./min. došlo k roztržení vrtule. Nejprve jsem to připisoval tomu, že se vrtule mohla poškodit při přistání. Jenže po výměně za novou a zkoušce nové vrtule došlo opět k jejímu roztržení. Tak jsem provedl výměnu motoru za další který jsem měl a to za AXI 4120/18, který má menší otáčky na volt.. Musel jsem zvětšit vrtuli a několik jsem jich se čtyřčlánkem vyzkoušel. Nakonec se mi jako nejvhodnější jeví vrtule 14/10 se kterou má motor zhruba 6300 ot./ min. a statický tah 3000 g. Odběr proudu je kolem 52A.
Současně jsem umístil serva pro výškovku a směrovku do zadní části trupu, kde jsou standardtně vývody pro táhla, vzhledem k váze motoru není s těžištěm problém. Jak je zřejmé z obrázků. A po odzkoušení vycházelo těžíště podle doporučení výrobce. Uspořádání ostatních části, především baterie a přijímače, je zase zřejmé z přiložených obrázků.
Pomocí baterie 3000 mAh je možné vystoupat do 400m s rezervou 5x, což představuje více jak 20 minut neakrobatického létání. Pro přistání jsem namixoval křidélka jako brzdy vyklápěné nahoru, pro větší stabilitu modelu. Musel jsem trochu, asi o 2-4° potlačit výškovku, aby pří vysunutí klapek letěl model rovně a nezvedal se. Také o zhruba stejnou hodnotu 2-4° ale pozitivně jsem musel namixovat výškovku do motoru, protože jeho úhel vzhledem k výkonu je moc skloněn dolů ( sklon vycházel z originílního uspořádání motorové přepážky ). Při přidání plného plynu došlo ke klesání modelů. Tato vlastnost je nepříjemná zejména v malých výškách kdy potřebujete pomoct motorem, například aby jste se dostali nad přistávací plochu. A v okamžiku přidání se vám letadlo sklápí k zemi. Tento drobný mix tuto situaci vyřešil a dojde k naprosto mírnému zvednutí nosu. Dále jsem řešil jinak uchycení kabiny a její konstrukci. Tak aby se dala rychle a snadno s kabinou manipulovat, při výměně baterií, vepředu jsou dva kolíky a v zadu je rychlouzávěr. Průhledný kryt je přichycen pomocí čtyř šroubků k rámečku. V rozích rámečku jsou výztuhy pro šrouby. Domnívám se, že se jedná o skutečně zdařilou polomaketu větroně Fox, se kterou se příjemně létá, ale dá se i vyblbnout.